کارفرمانیوز - وکالت دادن اساسا برای کسانی که مشغله زیادی دارند و فرصت نمی کنند که همه کارهایشان را خودشان انجام دهند کار خوبی است و می تواند بسیاری از مشکلات ما را حل کند اما به شرط اینکه کاملا با این عقد قانونی آشنایی داشته باشیم و بدانیم که چه نوع وکالت نامه محضری را امضا می کنیم و این امضای ما چه حقوقی را برای طرفین این قرارداد ایجاد می کند. اینجا می توانید به طور کامل با شرایط وکالت دادن و نکات قانونی آن آشنا شوید. شما با دادن وکالت نامه محضری به دیگران، در حقیقت می توانید خودتان را تکثیر کنید.دادن وکالت محضری به وکیل اداره کار نیز یکی از این موارد است.

چرا وکالت نامه محضری می گیریم؟
 
شما وقت سرخاراندن ندارید یا با مراحل اداری انجام یک کار آشنا نیستید. پس نیاز دارید که انجام بعضی از کارهایتان را به طور رسمی به دیگران بسپارید. فلسفه وکالت نامه دقیقا همین است. وکالت نامه محضری یا برای انجام کار نوشته می شوند یا برای فروش و نقل و انتقال. وکالت نامه محضری مشمول ماده ۶۵۶ قانون مدنی می شوند.
 
این قانون می گوید وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می کند. یعنی عقدی که با اراده ۲ طرف بسته می شود و فقط برای راحت تر شدن امور و رفع نیازهای کوتاه مدت برقرار می شود. به کسی که به او وکالت می دهید وکیل و به خودتان موکل می گویند.
 
وکالت نامه محضری
 
چند نوع وکالت نامه داریم؟
به طور کلی ۲ نوع وکالت نامه وجود دارد:
 
وکالت مطلق (تام): یعنی اینکه شخصی را برای تمام امور وکیل کنید و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل می شود.
وکالت مقید: در این نوع وکالت، مورد وکالت، مشخص و معین است و وکیل باید فقط در همان مورد معین، عمل کند.
مسئله ای که وجود دارد این است که موقع تنظیم وکالتنامه از هر نوعی که باشد باید اسم تمام سازمان ها و مراکز مورد نظر برای انجام امور مختلف توسط وکیل را صراحتا قید کنید. البته معمولا در دفترخانه ها، متن های آماده شده ای برای این منظور وجود دارد، اما خودتان هم می توانید این متن را آماده کنید.
 
وکالت بلاعزل چیست؟
 
در یک تقسیم بندی دیگر، وکالت را می توان به ۲ نوع : ساده و بلا عزل تقسیم کرد.خب تکلیف وکالت ساده  که مشخص است، موکل می تواند هر وقت که می خواهد وکیل را عزل کند. اما آن عقدی که این روزها زیاد در دفترخانه ها برای خرید و فروش ملک و ماشین نوشته می شود وکالت بلاعزل است. در ماده ۶۷۹ قانون مدنی آمده که موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل در ضمن عقد شرط شده باشد. در این حالت موکل دیگر حق عزل وکیل و فسخ وکالت را ندارد این نوع وکالت، ممکن است دردسرهایی داشته باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.
 
وکالت نامه محضری چطور باطل می شود ؟
 
اگر وکالت شما به شکل ساده باشد قرارداد وکالت در ۲ صورت عزل وکیل توسط موکل و استعفای وکیل قابل فسخ است. یعنی چون قرارداد وکالت، قراردادی است جایز، طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی، موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیلش را عزل و برکنار کند. از طرفی دیگر، وکیل نیز حق دارد هر زمان که خواست از سمت وکالت استعفا دهد. در ضمن عوامل دیگری هم باعث فسخ عقد وکالت از هر نوعی که باشد می شوند، این عوامل عبارتند از :
 
فوت وکیل یا موکل
از بین رفتن مورد یا موضوع وکالت
انجام عملی منافی با وکالت توسط موکل
و پایان مدت وکالت.
 
مراجع حل اختلاف کار
 
موکل می تواند اقدام کند؟
 
چه وکالتنامه شما ساده باشد و چه بلاعزل، موکل خودش می تواند عمل وکالت را انجام دهد، یعنی این حق فقط منحصر به وکیل نیست. اما یادتان باشد که اگر فروشنده مالی را به دیگری بفروشد و در ضمن عقد خرید و فروش، خریدار وکیل بلاعزل فروشنده برای انتقال رسمی مال مورد معامله باشد ولی فروشنده که در اینجا موکل است مبادرت به انتقال آن مال به شخص ثالثی کند، این عمل او جرم و فروش مال غیر محسوب می شود. به همین دلیل هنگامی که می گوییم انجام مورد وکالت به وسیله شخص موکل بدون اشکال است به موضوعاتی مربوط می شود که با حقوق وکیل در تعارض نباشد.
 
دردسر بلاعزل چیست؟
 
اکثر مردم هنگام خرید و فروش ملک یا ماشین، .کالتنامه بلاعزلی بین هم رد و بدل می کنند. یعنی فروشنده پول را کاملا دریافت می کند و به خریدار وکالت بلاعزل می دهد که مراحل اداری انتقال را انجام داده و از طرف فروشنده به نام خودش سند بزند. قبلا گفتیم که وکالت بلاعزل هم با  فوت یا جنون طرفین فسخ می شود.
 
خب در  این حالت خریدار دیگر مالی را که خریده است نمی تواند به نام خود سند بزند و باید وراث متوفی برای انتقال و امضای سند رسمی اقدام کنند که این فرایند مسلما وقت گیر و درای مشکلات مختلفی است. پس در این موارد، حتما نسبت به انتقال رسمی مال مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید.
 
حواسمان به چه چیز باشد؟
 
وکالت بلاعزل، عقد خوبی است که محاسن زیادی دارد، اما در برخی موارد ممکن است دارای پیامدها و مشکلاتی باشد و یا امضای یک وکالت نامه محضری رسمی بلاعزل ناخواسته افراد، تمام دارایی و اموال خود را از دست بدهند. مردم باید در دادن وکالت بلاعزل به فرد یا افراد دقت لازم را داشته باشند، چرا که بعضی از افراد از طریق همین وکالت اقدام به کلاهبرداری می کنند. یادتان باشد وکالت بلاعزل ر امور جزئی داده می شود نه کلی. همچنین در وکالت بلاعزل مورد وکالت توسط طرفین با دقت مطالعه و ملاحظه شود. در ضمن همان موردی  که طرفین مد نظر دارند به طور دقیق در وکالتنامه  نوشته شده باشد.
 
کجا برویم؟
 
جایی که برای نوشتن وکالتنامه قانونی باید مراجعه کرد دفاتر اسناد رسمی است که به راحتی در هر خیابانی پیدا می شود. البته هنگام نوشتن عقدنامه ازدواج هم وکالت هایی از طرف عروس و داماد به یکدیگر داده می شود که مسلما این وکالت ها در دفاتر ازدواج و طلاق ثبت می شود، مثل وکالت بلاعزلی که توسط داماد به عروس برای طلاق داده می شود.
 
چه مدارکی ببریم؟
 
برای نوشتن وکالت نامه محضری بردن کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل ضروری است و کپی آنها هم باید همراهتان باشد. در ضمن اگر قرار است برای خرید و فروش خودرو یا ملکی وکالت داده شود باید سند و مدرکی که نشان دهنده مالکیت موکل است هم به دفترخانه ها ارائه شود. اساسا هر حقی که قرار است از سوی موکل به وکیلی داده شود، باید مدارکی مبنی بر داشتن آن حق توسط موکل ارائه شود.
 
چقدر هزینه دارد؟
 
معمولا دفترخانه ها بر اساس اینکه چه نوع وکالت نامه محضری  را برای چه کاری می نویسند یا ارزش مورد معامله چقدر است هزینه نوشتن وکالتنامه را دریافت می کنند. جدول این هزینه ها در سایت اداره کل ثبت اسناد و املاک وجود دارد.
 
 
 
کارفرمایان گرامی
 
اقرارنامه های مورداستفاده در اکثر شرکتها از درجه اعتبار ساقط شده و در صورت نداشتن مکانیزم
 
قانونی و مهندسی شده در حوزه روابط کار در آینده متحمل خسارتهای فراوانی خواهید شد.
 
واحد روابط کار گروه مشاوران کارفرمانیوز که یک مرجع تخصصی در حوزه کارفرمایی کشور است
 
کمک می کند به واسطه مشاوره و یا سپردن اجرای روابط کار با خیال راحت لذت کارفرمایی
 
را تجربه کنید.همین حالا می توانید با ما تماس بگیرید.
 
منبع : www.yasa.co
 
 
www.karfarmanews.irکارفرمانیوزپایگاه اطلاع رسانی کارفرمایان