کارفرمانیوز - مدیرکل حمایت ازپایداری مشاغل با بیان اینکه کارفرمایان بنگاههای اقتصادی متقاضی اصلاح ساختار، باید طرح را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند،از پرداخت بیمه بیکاری به کارکنان در این دوران خبرداد.

پرداخت تسهیلات به کارفرمایان متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی

کارفرمانیوز مرجع اطلاع رسانی اخبار کارفرمایان کشور

 

نوبت کاری

 

 

به گزارش کارفرمانیوز به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کریم یاوری با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته برای صیانت از نیروی کار اظهار داشت: در سال رونق تولید، کارگران و کارفرمایان، سهامداران و سرمایه گذاران و مدیران بنگاههای اقتصادی در خط مقدم اجرای منویات رهبری هستند و با تلاش و کار و تولید برای تحقق شعار سال جدیت دارند.

وی با بیان اینکه هم اکنون هم کارگران علی رغم مضائق مالی و دستمزدهای حداقلی با تمام  توان در پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها دوش به دوش کارفرمایان در رفع مشکلات بنگاه‌ها اهتمام  دارند، تاکید کرد: شناسایی و رصد، پیگیری، بررسی و رسیدگی و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل دار در ابتدا به عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند از طریق وزارتخانه صادر کننده مجوز تاسیس و بهره برداری و پس از آن از طریق کارگروه‌های استانی و ملی تسهیل  و رفع موانع تولید بایستی پیگیری و اقدام نمایند.

مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار افزود: وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در جهت  صیانت  از نیروی کار و تثبیت اشتغال و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها را رصد و پیگیری می کند که این موضوع از اولویت‌های کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید استانهای کشور و کارگروه ملی به شمار می رود.

یاوری ادامه داد: برای صیانت از نیروی کار، کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذاران و همچنین به منظور حفظ حیات بنگاه های اقتصادی و پایداری تولید و تثبیت اشتغال رسیدگی و حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار ضروری است.

کارگران کارفرمایان برای «دوران بازسازی خط تولید» بیمه بیکاری دریافت می‌کنند

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: کارفرمایان، کار آفرینان و سرمایه گذارانی که بخواهند نسبت به هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست های اقتصادی و اجتماعی دولت اقدام کنند، کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی با مصوبه شورایعالی کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با تاکید بر اینکه مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکلدار فقط نقدینگی نیست بلکه پاره ای از مشکلات درون کارگاهی است، گفت: بالا بودن هزینه های تولید، انباشت محصولات تولیدی ، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و سوء مدیریت بخشی از مشکلات درون کارگاهی هستند. همچنین رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا، مطالبات از سایر سازمان ها نیز از جمله مشکلات برون کارگاهی بنگاه های مشکلدار محسوب می شوند.

یاوری افزود: در شرایطی که بنگاههای اقتصادی با مشکل مواجه می گردند، نیروی کار و کارگران عزیز باید نهایت همراهی و همکاری را برای حل مشکل در جهت پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان به عمل آورند.

پرداخت ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تثبیت شغل و بازسازی خط تولید

وی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون بنگاههای اقتصادی از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و ادامه فعالیت حدود بیش از  ۹ هزار  میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

یاوری ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ طرح رونق تولید برای واحد های صنعتی و معدنی کوچک و متوسط اجرا می شود. همچنین بنگاههای نیاز به بازسازی و نوسازی و طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰% اجراء، از تسهیلات اصلاح ساختار تولید بهره مند خواهند شد.

تثبیت ۲۴۰ هزار شغل در سال جاری

این مقام مسئول همچنین افزود: در جهت صیانت از نیروی کار و پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاهها در سال ۹۸ با حمایتهای موثر از حدود هزار  بنگاه موجبات تثبیت حدود ۲۴۰ هزار نفر شغل فراهم آمد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲۸۱ بنگاه مشکل دار در کشور شناسایی شده است، تاکید کرد: مسائل مربوط به این بنگاه‌ها را با جدیت رصد، پیگیری و دنبال می کنیم و در جهت رفع مشکلات آنان برای پایداری تولید از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.

یاوری گفت: استانداران به عنوان رییس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به همراه کلیه اعضاء کارگروه به گونه ای برنامه ریزی نمایند که هر روز یک بنگاه مشکلدار و یا بحرانی را مورد بازدید قرار داده و از محل بنگاه با هم فکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران کارگران مشکلات آنها را بررسی و رسیدگی و حل و فصل کنند.

مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار با بیان اینکه مدیران و کارفرمایان بنگاههای اقتصادی متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی، می بایستی طرح خود را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند، تاکید کرد: تمامی کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی در طول اصلاح ساختار اقتصادی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند.

یاوری افزود: بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قوه قهریه و غیر مترقبه از قبیل  سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و غیره بیکار می شوند مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند.

اشتغال مجدد ۱۵ هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری در سال جاری

وی تاکید کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست اندر کاران اجرای قانون بیمه بیکاری است و در سال   ۱۳۹۸ تاکنون حدود ۱۵ هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کرده اند.

مدیرکل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار همچنین گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار و نیز باز آموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه  بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانجات فراهم  نماید. هزینه های آموزش های فنی و حرفه ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری تامین و پرداخت  می گردد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ حدود  ۲۰ هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی و باز آموزی و تجدید مهارت معرفی شدند.

 

 

 
www.karfarmanews.irکارفرمانیوزپایگاه اطلاع رسانی کارفرمایان