مشاوره توسعه کسب و کار برای کارفرمایان

شیوه صحیح پیاده سازی نظام آراستگی 5s 

 

کارفرمانیوز

 

هماهنگ نمودن تیم مدیریت در خصوص پیاده سازی نظام آراستگی(۵S):


یکی از مهمترین اقدامات مدیریتی که هر سازمان و کسب و کار در خصوص پیاده سازی نظام آراستگی (۵S) بایستی مد نظر داشته باشد هم راستا نمودن تیم مدیریت می باشد .

این اقدام بایستی در اولویت کاری هر مدیر باشد چرا که اگر تعهد مدیرها در این خصوص بدست نیاید و آنها به باور نرسند پروژه استقرار آراستگی (۵S) با شکست مواجهه خواهد شد .

باید با برگزاری جلسات متعدد (و یا حتی وقت بگذارید و با تک تک آنها حتی جدا گانه صحبت بشود) ایمان مدیران را نسبت به این مسئله جلب کرد.

برای آنها باید از مزایای این نظام مطالبی داشته باشید و یا کتاب هایی که در این خصوص چاپ شده و مناسب آنها می باشد توزیع کنید و یا بروشور هایی با این عنوان در فواصل منظم توزیع گردد تا ذهن آنها در گیر موضوع شود و شما براحتی بتوانید با آنها در این خصوص مذاکره کنید .

 

چرا اینقدر هماهنگ نمودن تیم مدیریت برای استقرار نظام آراستگی (۵S) اهمیت دارد ؟


بخاطر اینکه آنان هستند که باید در کنار کارکنان خود قسمت های تحت سرپرستی خود را مدیریت کنند و این نظام را استقرار دهند اگر این موضوع کم اهمیت جلوه داده شود مشکلات پیش روی شما بیشتر خواهد بود و شما در اجرا ،گزارش گیری و…. با آنها به مشکل برخواهید خورد.

آنها هستند که با یک ابلاغ به کارکنان شرایط کاری شما را مساعد خواهند کرد.

 

مشاوره گرفتن در خصوص پیاده سازی نظام آراستگی(۵S) :


استقرار نظام آراستگی (۵S) با توجه به آنکه در متن و اجرا الگویی در خود ندارد  ولی نیاز به تجربیاتی دارد که اگر از آن بی بهره باشید در استقرار آراستگی (۵S) دچار مشکل خواهید شد.

در هر کاری حتی کوجک انسانها نیاز به یک راهنمای دارد آن هم کاری با این اهمیت که زیر بنای بسیاری از کارهای مدیرتی دیگر می باشد و اجرای درست آن می تواند شما را یک گام از دیگر رقیبانتان جلو بیاندازد و این رشد روز به روز نیز بیشتر شود

در اننخاب مشاور باید دقت زیادی داشته باشید .او باید فرهنگ شما را بشناسد و با کار شما آشنا باشد و در غیر این صورت نمی توانند اثر گذاری مناسبی داشته باشد.

 

شرایط انتخاب یک مشاور:


-داراری تحصیلات مناسب باشد

-با فرهنگ های و قومیت های مختلف آشنا باشد

-بتواند در کارگاه های و مناطق مختلف کسب و کار حضور یابد

-بتواند ارتباط مناسبی با تمام سطوح کارکنان شما ارتباط برقرار نماید.

-با سازمانهای مختلف کار کرده باشد

-روند اجرایی مناسب و برنامه کاری منظم داشته باشد

-قاطع در کار باشد

 

اینها مواردی است که شاید کوچک به نظر برسد ولی بقدری مهم است که اگر دقت کافی نشود شما را بجای اینکه موفق کند به شرایطی می برد که کارکنان شما دیگر در اجرای این نظام کمک شما نخواهند بود.

 

آموزش و فرهنگ سازی نظام آراستگی(۵S) در محیط های کاری:


اگر کارکنان و مدیران شما اطلاع کافی از شرایط پیاده سازی نظام آراستگی (۵S) نداشته باشند چگونه می توانند به شما در این خصوص کمک کنند پس تنها راه این است که برای آنها دوره های آموزشی برگزار کنید و کارکنان و مدیران شما این آموزشها را طی نمایند .

برای اینکه به کارکنان خود آموزش دهید باید حداقل ۶ الی ۸ ساعت آموزشی برای هر نفر در نظر بگیرید تا اینکه بخوبی افراد آموزش های کاری خود را طی نمایند باید این نکته را یادآوری کرد که برای ارایه آموزش ها سعی شود گروه های کاری را در کنار هم قرار دهید مانند : تولید ،ستاد و… این موضوع به یادگیری مباحث آموزشی به شما بسیار کمک خواهد کرد.

از ارایه بروشور و تراکت های آموزشی هم غافل نشوید زیرا آنها هم اثرات خود را دارد و می تواند یک نوع ابزار آموزشی در کنار دیگر آموزشها قرار گیرد.

 

تشکیل تیم های آراستگی (۵S) در محیط کار:


شما به تنهایی به هیج عنوان نمی توانید در پیاده سازی نظام آراستگی (۵S) موفق باشید و لازم است در این راه تیم هایی باشند که بتوانند با ارایه شرح وظایف به آنها گام به گام شما را به موفقیت نزدیک کنند.

 

این تیم های آراستگی(۵S) شرایطی دارد :


-تعداد نفرات هر تیم ۵ الی ۷ نفر باشد

-هر تیم دارای یک سرپرست باشد

-تیم ها از افراد همگن باشند که با هم دوست هستند و می توانند با همدیگر کار کنند

-از همان واحد ها انتخاب شده باشند

-آموزش های لازم را طی کرده باشند

 

تربیت ممیزان آراستگی(۵S):


برای اینکه کار شما و تمام کارکنان مورد ارزیابی قرار گیرد باید از نفراتی که از مهارتهای ویژه ای برخوردار هستند و اشراف کامل به این نظام آراستگی دارند و آموزشهای ممیزی را نیز طی کرده باشند استفاده کرد

لازم به یادآوری است این ممیزان هم می توانند داخل سازمان و کسب و کار شما باشند و یا اینکه از نفرات خبره بیرونی دعوت به عمل آورید تا در این فرآیند به شما کمک کنند.

بایستی گزارش این ممیزی به اطلاع کارکنان برسد تا آنها در جریان نحوه کار خود باشند.

 

سیستم مناسب گزارش گیری نظام آراستگی (۵S):


و در نهایت باید شما سستم مناسب گزارش گیری را برای کل سازمان خود طراحی کنید تا بدانید در هر قسمت چگونه فعالیتها انجام می شود و چه کمبود ها و چه نواقصی وجود دارد که بایستی برطرف شود.

شاید این موارد ساده بنظر برسند ولی بسیاری از سازمانها بر اساس ممیزی ها و شواهدی که موجود است همین چند کار را انجام ندادند و در حال حاضر هم بخوبی نتواستند این نظام را استقرار بدهند.

 

 

منبع : www.modirenovin.com با ویرایش