کارفرمانیوز - شورای عالی کار روز سه‌شنبه این هفته با سه دستور کار تشکیل جلسه می‌دهد که تامین مسکن یکی از دستور کارهای آن است.عضو شورای عالی کار با اشاره به ارائه دو بسته پیشنهادی نمایندگان کارگری برای طرح در نشست روز سه شنبه این شوار، بازطراحی نظام تعاونی‌های مصرف و مسکن را یکی از این پیشنهادات عنوان کرد.
 

تامین مسکن و کالاهای اساسی کارگران

اخبار روابط کار جهت اطلاع کارگران و کارفرمایان

 

دویست و هشتاد و پنجمین نشست شورای عالی کار روز سه شنبه (دوم مهرماه) با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، نهم مردادماه دویست و هشتاد و چهارمین جلسه شورای عالی کار با چند دستور تشکیل جلسه داد که مهمترین آن «ترمیم قدرت خرید کارگران» با توجه به تورم شدید سال گذشته و امسال بود و مقرر شد شرکای اجتماعی یعنی نمایندگان کارگری و کارفرمایی پیشنهادات مکتوب خود را برای افزایش غیرنقدی قدرت خرید کارگران ارائه دهند تا در جلسه بعدی شورای عالی کار بررسی شود.

سرانجام با گذشت حدود ۵۰ روز، قرار است نشست بعدی شورای عالی کار سه شنبه این هفته برگزار شود. برای این نشست سه دستور کار تعیین شده است. بررسی راهکارهای تقویت تعاونی‌های مسکن و مصرف کارگران، بررسی راهکارهای تامین مسکن مشارکتی کارگران و همچنین تامین کالاهای اساسی کارگران به عنوان دستورهای این نشست تعیین شده اند.

بر اساس نامه دعوت وزارت کار از نمایندگان کارگری و کارفرمایی دستور کارهای نشست شورای عالی کار به شرح زیر است: 

بررسی راهکارهای تقویت تعاونی های مسکن و مصرف کارگران و چگونگی بکارگیری سایر ظرفیت‌ها در این راستا با حضور معاون امور تعاون وزارت

بررسی راهکارهای تامین مسکن مشارکتی کارگران با حضور معاون محترم فرهنگی اجتماعی

بررسی راهکارهای تامین کالاهای اساسی کارگران توسط تعاونی‌های توزیع

 

کارگر روزمزد


علی خدایی با تشریح پیشنهادات نمایندگان کارگری برای طرح در نشست روز سه شنبه شورای عالی کار که قرار است با سه دستور کار اصلی، برگزار شود، اظهار داشت: پیشنهاد مشخص ما در قالب دو بسته تهیه و به شورای عالی کار ارائه شده است.

وی افزود: تکیه پیشنهادات ما در حوزه نظام توزیع تعاونی‌ها هم در حوزه تامین مسکن و هم در حوزه تامین کالاهای اساسی است که در این زمینه تعهداتی هم متوجه طرف‌های مقابل یعنی گروه کارفرمایی و دولت خواهد بود. ساختار این توزیع را در طرح خود به صورت کامل ارائه دادیم که متفاوت از ساختار سنتی است.

عضو کارگری شورای عالی کار، در حوزه کمک معیشت و جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران، پیشنهاد مشخص ما اختصاص ارز ترجیحی برای تهیه و تامین اقلام اساسی خانوار به تعاونی های کارگری است.  

خدایی با تاکید بر اینکه فراموش نکنیم با توجه به نوسانات رخ داده، تورم در دو گروه هزینه‌ای مسکن و کالاهای اساسی واقعا کمر شکن است و فشار زیادی به معیشت کارگران وارد می شود، گفت: بازطراحی نظام تعاونی های مصرف و مسکن در حوزه کارگری نیز از دیگر پیشنهاداتی است که به این شورا ارائه شده است.

وی ادامه داد: در حوزه مسکن هدایت منابع تسهیلاتی و اراضی به نرخ منطقه‌ای برای مسکن کارگران از جمله مواردی است که دولت باید متعهد شود.

خدایی با بیان اینکه به طور خاص تمرکز ما روی مسکن کارگران است، گفت: در نشست گذشته شورای عالی کار معاون اجتماعی و معاون تعاون وزیر عنوان کردند که ۱۰ طرح در حوزه مسکن دارند؛ یکی از درخواست های ما این است که نمایندگان دولت در این خصوص به صورت مشخص طرح های خود را اعلام کنند.

عضو کارگری شورای عالی کار گفت: موفقیت هر طرح به تامین منابع آن بستگی دارد که از وظایف دولت است و اگر دولت نقش خود را بپذیرد آمادگی برای اجرای طرح ها به صورت کامل وجود دارد.

خدایی تاکید کرد: نکته قابل توجه اینکه، در هیچ کدام از این طرح ها به هیچ عنوان به دنبال منبع جدید هزینه‌ای نیستیم بلکه هدایت منابع موجود در جهت تامین مسکن و کالاهای اساسی کارگران مورد تاکید است.

 
 
منبع : www.mehrnews.com 
 
 
www.karfarmanews.irکارفرمانیوزپایگاه اطلاع رسانی کارفرمایان