کارفرمانیوز - آیا در حال حاضر از میزان سودی که کسب می­ کنید، راضی نیستید؟ آیا به دنبال بهبود بخشی از کسب و کارتان مثل نیروی انسانی هستید؟ برای گرفتن یک مشاوره با ارزش، یک مشاور مستقل می­‌تواند راه ­حل بسیار خوبی باشد. با این حال، گرفتن مشاوره و راهنمایی باید به صورت مستند، جزئی از قرارداد مشاوره باشد.قرارداد مشاوره با نام­ های قرارداد مشاور یا قرارداد خدمات مشاوره هم شناخته می ­شود. در این نوع قرارداد، حقوق و تعهدات بین شما و مشاور مشخص می ­شود. به همین دلیل، به منظور به حداقل رساندن اختلافات در آینده، در این قرارداد به مواردی که از هر دو طرف انتظار می­ رود، پرداخته می­‌شود.

قرارداد مشاوره چه کمکی به شما می­ کند؟
 
مشاور به ارزیابی نقاط قوت و ضعف کسب و کار شما می­‌پردازد و به بهبود عملکرد و نام تجاری شما کمک می­ کند. آنها معمولاً تجربه خاصی در برخی از حوزه‌­ها از جمله منابع انسانی، ایجاد ارزش، روابط با مشتری، بازاریابی، کاهش ریسک، فناوری اطلاعات و استراتژی کسب و کار دارند.
 
قرارداد مشاوره معمولاً چه موضوعاتی را پوشش می­دهد؟
 
برای اطمینان یافتن از ارتباط درست میان طرفین، شرایط زیر باید در هر قرارداد مشاوره‌­ای اعمال شود:
 
1- طرفین دخیل
 
یک قرارداد بدون مشخص شدن طرفین، قرارداد نخواهد بود. نام­‌های قانونی طرفین باید در ابتدای قرارداد ذکر شود تا مشخص شود چه کسانی در قرارداد دخیل هستند.
 
2- مشخص شدن حقوق و تعهدات طرفین
 
طرفین باید به یک درک متقابل از تعهدات یکدیگر برسند. وظایف هر یک چیست؟ هدف نهایی چیست؟ ماهیت و دامنه فعالیت­‌های کسب و کار باید به طور گسترده و کامل مورد بحث قرار بگیرد و وظایف مختلف طرفین هم در قرارداد نیز ذکر شود.
 
3- قرارداد­های محرمانه‌­ بودن و عدم افشای اطلاعات
 
در صورتی که اطلاعات حساس یا موضوعات مربوط به مالکیت معنوی در طول کار وجود داشته باشد، باید از وجود بند جلوگیری از نقض اطلاعات محرمانه در قرارداد، اطمینان حاصل نمایید.
 
4- مدت قرارداد مشاوره
 
زمان شروع و پایان کار مشاور باید در قرارداد ذکر شود. این بازه زمانی باید به وضوح مشخص شود.
 
5- نحوه پرداخت به مشاور
 
همانند هر قرارداد دیگری در این نوع از قرارداد هم باید ترتیبات پرداخت مشخص شده باشد. صرف نظر از این که پرداخت به صورت یک­جا یا به صورت اقساط باشد، نکته مهم، وجود بندی در قرارداد مربوط به پرداخت است.
 
وضعیت بیمه در قرارداد مشاوره
 
به طور کلی مشاوره یعنی گرفتن راهنمایی‌های شفاهی یا کتبی در قرارداد ذکر می‌شود. نکته قابل توجه این است که هر خدمات دیگری فراتر از سطح مشاوره از حوزه شمول این قرارداد خارج است.
 
این امر از حیث شمول یا عدم شمول بیمه در قرارداد مشاوره مسئله مهمی تلقی می شود. اگر قرارداد یا شخص حقیقی بوده و کار منحصرا توسط خودش صورت بگیرد و همان گونه که ذکر شد صرفا مشاوره باشد لازم نیست برای مشاور لیست بیمه ای رد بشود. اما اگر کارکرد مشاور بیش از 15 روز در ماه باشد، در این صورت به عنوان کارمند تلقی شده و باید برایش بیمه رد بشود.
 
قرارداد مشاوره
 
مزایای استخدام مشاور
 
چند دلیل اصلی برای استخدام مشاور وجود دارد:
 
چشم انداز بیرونی و تجزیه و تحلیل: در شرایطی که شما مایل به بهبود بخشی از کسب و کار خودتان هستید، یک نظر مستقل از بیرون می­‌تواند سازنده و حیاتی باشد. مشاور می­‌تواند به شما برای رسیدن به موفقیت کمک کند.
دانش تخصصی: یک مشاور می­‌تواند در یک موضوع مشکل ساز، بینش عمیق­‌تری به شما بدهد.
صرفه جویی در هزینه: شما به عنوان یک کارفرما، وظایفی در قبال کارمندان­تان دارید از جمله حق بیمه و دیگر مزایای شغلی. اما این موضوع برای یک مشاور صدق نمی‌­کند.
انعطاف پذیری: مدت زمان کار با یک مشاور معمولاً برای یک دوره ثابت است و پس از پایان قرارداد تعهدات طولانی­‌مدت وجود ندارد.
 
نتیجه گیری
 
اگر فکر می­کنید که یک مشاور می‌­تواند به شما در حل مشکلات کسب و کارتان کمک کند، به دنبال جذب وی باشید. شما می‌­توانید با استفاده از مشاوران ما، مشکلات کسب و کارتان را بررسی کنید تا بتوانید آن را در مسیر درستی هدایت کنید.مشاوره ابتدایی بصورت
رایگان توسط تیم مشاوران انجام می گیرد و در صورت عدم رضایت در دفعات بعدی هم وجهی دریافت نخواهد شد.مشاوران کارفرمانیوز
در حوزه های کسب و کار،فروش و بازاریابی،قانون کار،تامین اجتماعی،بیمه و امور مالی آماده انجام مشاوره با شما کارفرمایان محترم هستند.
 
 
 
قرارداد مشاوره
 
 
 
www.karfarmanews.irکارفرمانیوزپایگاه اطلاع رسانی کارفرمایان